Okulary przeciwsłoneczne

PODZIAŁ PROMIENIOWANIA ULTRAFIOLETOWEGO:

  • UVA o najdłuższej fali, odpowiedzialne za opaleniznę i przedwczesne starzenie się skóry
  • UVB powodujące poparzenia skóry i najczęściej wiążące się z rakiem skóry i innymi chorobami oczu, jak np. zaćma
  • UVC mające najkrótszą długość fali, najgroźniejsze, w większości pochłaniane przez warstwę ozonową

Intensywność szkodliwego działania UV jest zależna od położenia Słońca względem Ziemi. Im bliżej, tym szkodliwe działanie jest bardziej intensywne. Zwykle chronimy się przed promieniowaniem, gdy słońce świeci najmocniej nad naszą głową, ale w przeciwieństwie do skóry oczy są w bardziej bezpośredniej linii ze słońcem we wczesnych i późnych godzinach południowych. Światło odbite może spowodować poparzenie oczu. Wysokość nad poziomem morza, góry pokryte śniegiem, piaszczyste plaże i odbijające powierzchnie wody takie jak jeziora, rzeki i morza to czynniki wpływające na najbardziej intensywną ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zapewniają ten sam poziom ochrony przed UV. Okulary przeciwsłoneczne bez filtra UVA i UVB mogą wyrządzić więcej szkód niż nienoszenie okularów w ogóle. Dzieje się tak dlatego, że ciemne okulary „oszukują” źrenicę, która rozszerza się, pozwalając wejść do oczu większej ilości promieni UV (uszkadzając w ten sposób siatkówkę i soczewkę oka).

PODZIAŁ OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH ZE WZGLĘDU NA RODZAJ:

  • Barwione (mogą mieć różny stopień barwienia i różne kolory): dla kierowców proponuje się barwienie do 60% / kategoria 2 i 3; na plażę rekomenduje się barwienie 80 i 90% / kategoria 4
  • Fotochromowe (ciemnieją lub rozjaśniają się wraz ze zmianą promieniowania słonecznego)
  • Polaryzacyjne (redukują ilość oślepiających odblasków odbitych od gładkich, płaskich powierzchni). Rewelacyjne dla kierowców!

FOTOCHROM, FOTOTROP

Współczesne soczewki fotochromowe mają na celu wyeliminowanie uciążliwego efektu olśnienia spowodowanego odbiciem światła słonecznego. Produkowane są przez największe koncerny optyczne. Osoby po operacji usunięcia zaćmy powinny na stałe nosić okulary ze szkłami fotochromowymi.

TRANSITIONS: są to powłoki w postaci filmu nanoszone na soczewki okularowe, które w 100% blokują emisję szkodliwego UV A i UV B do naszych oczu. Praktycznie nie mają wstępnego zabarwienia, dzięki czemu w pomieszczeniach są przejrzyste. Nie powodują u swoich użytkowników sztucznego światłowstrętu. Redukują rażące światło, dzięki czemu oczy są mniej zmęczone. Widzimy bardzo wyraźni a słońce nas nie razi. 
SENSITY firmy HOYA: soczewki światłoczułe, zabarwiają się również częściowo w pomieszczeniach, są polecane osobom dla których światło słoneczne bywa irytujące.
COLORMATIC IQ, COLORMATIC IQ SUNCOLORMATIC IQ SUN CONTRAST firmy RODENSTOCK. Rodzina soczewek o różnym zabarwieniu i różnej czułości na kontrast. Dostępne są wersje ze wstępnym zabarwieniem. Ciekawą propozycją jest COLORMATIC IQ SUNCONTRAS w kolorze żółto-pomarańczowym, również do jazdy nocnej.

Dla osób noszących okulary, a nie lubiących fotochromów, znakomitym wyjściem są okulary słoneczne ze szkłami korekcyjnymi – barwione na stałe. Nie ma ograniczeń mocy korekcyjnych. W zależności od przeznaczenia (plaża, samochód) a także rodzaj wady proponujemy kolor i stopień barwienia, polaryzację wraz z powłokami uszlachetniającymi. Okulary przeciwsłoneczne, także polaryzacyjne, mogą nosić również osoby z wadą wzroku. Zapraszamy do nas, zaproponujemy i dobierzemy najlepsze rozwiązanie.