Niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę podczas wizyty u specjalisty ochrony wzroku:
- Ból głowy - może być powodowany przez cały szereg schorzeń począwszy od zapalenia zatok, nierozpoznanego nowotworu czy jaskry, a skończywszy na zaburzeniach mięśni gałek ocznych, wywołujących np. zeza. Ponadto sugeruje nieskorygowaną nadwzroczność, szczególnie u dzieci i młodzieży!
- Nadciśnienie tętnicze - oznaką są nieregularne i zwężone naczynia krwionośne.
- Cukrzyca – jej oznaką mogą być małe i okrągłe obszary krwawienia na siatkówce lub złogi określane mianem ognisk „waty”.
- Udar mózgu – badanie siatkówki pozwala stwierdzić specjaliście, czy powinniśmy śledzić pod tym kątem stan swojego zdrowia.
- Podwyższony poziom cholesterolu – stwardnienie ścian naczyń siatkówki i zwężenie ich wewnętrznej średnicy w wyniku odkładania się tłuszczy może stać się przyczyną nadciśnienia tętniczego, chorób serca oraz udaru mózgu.
- Stwardnienie rozsiane – wczesnymi objawami może być podwójne widzenie, zmniejszenie pola widzenia, a także nieskoordynowane lub mimowolne ruchy gałek ocznych.
Oczy chorują na swoje „własne” choroby. Choroby te mogą prowadzić do całego szeregu problemów, począwszy od nieostrego widzenia, skończywszy na całkowitej ślepocie. Rutynowe badanie, przeprowadzane przez specjalistę, są bezbolesne i w większości przypadków nieinwazyjne.
Najczęstsze choroby oczu to:
- jaskra – powoduje podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej, jej wczesne wykrycie zapobiega utracie wzroku. Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty. Leczenie jej we wczesnych stadiach polega na stosowaniu kropli do oczu. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie laserem, a w najcięższych stosuje się leczenie chirurgiczne.
- Zaćma jest normalnym procesem o charakterze postępującym, który prędzej czy później czeka każdego z nas. Osoby, u których rozwija się zaćma, stwierdzają przymglenie widzenia, zauważają, że oślepia ich światło w nocy. W takich przypadkach konieczne jest usunięcie soczewki ocznej i zastąpienie jej syntetyczną soczewką wykonaną z tworzywa sztucznego. Takie operacje są jednymi z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Pamiętajmy, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) przyspiesza rozwój zaćmy, dlatego tak duże znaczenie ma ochrona oczu filtrami UV w okularach.