Przydatne informacje oraz porady dla wszystkich noszacych okulary.

*Okulary należy zdejmować oburacz. Jezeli jest to niemożliwe należy chwycić za front oprawki i zdjąć, ciągnąc okularami w dół.

*Okulary przechowujemy w etui, jeżeli przenosimy je w torebce lub teczce najbezpieczniejsze będzie sztywne opakowanie.

*Odkładamy okulary soczewkami do góry, aby ochronić je przed podrapaniem.

*Soczewki okularowe czyścimy miękką i czystą mikrofazą, tak często jak to konieczne. Dobrze widzimy tylko w okularach bez smug i zabrudzeń. Odradzamy czyszczenie okularów preparatami i chusteczkami zakupionymi w hipermarketach i na targowiskach. Środki użyte do nasączania tych chusteczek są niewiadomego składu chemicznego, mogą uszkadzać soczewki okularowe.

*Bardzo brudne okulary należy umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzeć do sucha miękką szmatką. Zwracajac szczególną uwagę na zawiasy i śrubki. Okulary kobiet wykonujących codzienny makijąż częściej będą zabrudzone. Także osób pracujących w warunkach pylenia i kurzenia.

*Okulary należy chronić przed zbyt wysokimi temperaturami .Szczególnie w słoneczne dni nie zostawiać okularów w samochodzie czy w miejscu narażonym na silną ekspozycję promieni świetlnych.

*W celu uniknięcia irytujacego zaparowywania okularów należy impregnować soczewki okularowe mikirofazą z preparatem antifog.

*Zepsute, wygięte i odkształcone oprawki okularowe, zawsze należy naprawiać w zakładzie optycznym.

 

PONADTO

Aby na długie lata cieszyć się dobrym wzrokiem zalecamy:

 

*Kiedy zauważasz pogorszenie wzroku należy sprawdzić to i zmienić okulary zgodnie z nowa receptą.

*Nie należy używać okularów gotowych, gdyż soczewki okularowe wykonane są z niewłaściwego materiału optycznego oraz z przypadkowo zamontowanym środkiem optycznym. Mogą wywoływać ból głowy i oczu.

*Nie wolno nosić okularów innej osoby ze względu na niewłaściwe moce, inny rozstaw źrenic oraz niedopasowanie oprawek do naszej twarzy.

*Warto posiadać zapasowe okulary, szczególnie kiedy bez okularów trudno sie obyć.

*Do pracy w trudnych warunkach warto używć okulalarów ochronnych z korekcją lub zapasowych roboczych okularów odpornych na niszczenie.

*Po 50 roku życia co najmniej co dwa lata należy zbadać swoje oczy u okulisty.

*Jeżeli rodzice zauważyli niepokojące objawy związane ze wzrokiem swojego dziecka, należy niezwłocznie sprawdzić to u okulisty. Wczesna prwencja zapobiega niedowidzeniom, zezom i poważnym problemom ze wzrokiem.